مقاله ایمنی

استفاده از وسایل حفاظت فردي و چگونگی بکارگیري آن – قسمت 4

کلاه ایمنی,لباس کار,

حفاظت سر، کلاه ایمنی مناسب

کارگرانی که هنگام انجام کار در معرض سقوط یا برخورد و پرتاب اشیاء روي سرشان هستند می بایست از کلاه حفاظتی استفاده کنند . مانند کارگران ساختمانی ، کارگران معدنی ، باراندازها ، مقنی ها .

مشخصات کلاه حفاظتی : وزن کلاه به طور کامل نباید از 400 گرم تجاوز نماید ، کلاه ایمنی باید از مواد غیر قابل احتراق ساخته شده باشد ، در محل هایی که خطر برق گرفتگی وجود دارد جنس کلاه باید عایق برق باشد ، دور تا دور کلاه لبه داشته باشد تا سر و گردن و صورت و پشت گردن کارگر را محافظت نماید .

ضمنا کلاه یک وسیله شخصی بوده و استفاده از آن توسط دیگري می بایست با ضد عفونی نمودن داخل کلاه و در صورت لزوم تعویض چرم و نوارهاي داخل آن انجام شود .

• حفاظت پاها، کفش حفاظتی مناسب

زمانی که خطر لغزش یا صدمه دیدگی پاها وجود دارد و در مورد کارگرانی که موقع کار پاهایشان با مواد اسیدي و قلیائی تماس دارند ، در رطوبت کار می کنند، در معرض سقوط اجسام سنگین قرار دارند،خطر برق گرفتگی آنها را تهدید می کند و … باید از کفش حفاظتی متناسب با نوع کار استفاده نمایند .

کارگرانی که با مواد خورنده سر و کار دارند از کفش لاستیکی بدون بند باید استفاده کرده و این کفش ها می بایست کاملا پا و قوزك پا را بپوشانند .

کفش کارگرانی که در آب و رطوبت کار می کنند باید از نوع لاستیکی با ساق هاي بلند تا زانو باشد. کفش کسانی که در معرض سقوط اجسام سنگین می باشند باید داراي پنجه فولادي باشد و کفش کارگرانی که در معرض خطرات برق گرفتگی قرار دارند باید داراي تخت لاستیکی باشد و بالاخره در محل هایی که در اثر ایجاد جرقه امکان خطر انفجار و آتش سوزي وجود دارد ، به هیچ عنوان نباید از کفش میخ دار استفاده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *