مقاله ایمنی

استفاده از وسایل حفاظت فردي و چگونگی بکارگیري آن – قسمت 3

لباس کار. فروشگاه اینترنتی لوازم ایمنی

حفاظت شنوایی، ایر پلاك و ایرماف:

در مکانهایی که سر و صدا بیش از حد مجاز باشد(بیش از 85 دسیبل) و کارگاه هایی که سر و صدا باعث رنجش گوش کارگران می شود باید حتما از حفاظ گوش استفاده شود ایر پلاگ هاي یاد شده با دست شکل گرفته و با کمی فشار در مجراي شنوایی جاي می گیرند.

پس دست ها باید هنگام شکل دهی به آنها تمیز باشند. این نوع ایر پلاگ ها در شروع شیفت کاري به دقت در مجراي گوش قرار گرفته و در طول آن جابجا نشوند مگر مجبور باشید و آن هم با دست هاي تمیز.
ایرماف ها وسایل حفاظت از شنوایی هستند که با قرارگیري در روي گوش و پوشاندن لاله آن از رسیدن امواج صوتی به گوش جلوگیري می کنند این نوع وسایل حفاظتی به گوشی هاي فنجانی معروف اند.

حفاظت تنفسی، و ماسکها:

بطور کلی در کارگاه هایی که گرد و غبار یا گازهاي زیان آور و سمی تولید می شود ، در صورتی که امکان تهویه مناسب در کارگاه وجود نداشته باشد ، می بایست براي کارگران جهت جلوگیري از ورود گازهاي زیان آور و یا گرد و غبار به داخل محدوده تنفسی آنها ماسکهاي حفاظتی مناسب تهیه و در اختیارشان قرار گیرد:
1 – ماسکهاي فیلتر دار ضد گرد و غبار:
ماسک هاي مذکور داراي فیلترهایی از جنس کاغذي ، پنبه و الیاف مختلف بوده و موقع استفاده گرد و غبارهاي معلق در محیط کار از طریق فیلترهاي مذکور جذب می شود . فیلتر ماسک هاي مذکور را می توان تمیز یا تعویض نمود . در بعضی از کارگاه ها
که کارگران هنگام کار در معرض گرد و غبار قرار دارند، استفاده ماسک هاي فیلتردار ممکن است باعث عرق کردن اطراف دهان و
بینی شود.

می توان از این نوع ماسک ها و یا از ماسک هاي کاغذي یک بار مصرف ، استفاده نمود گاهی نیز از پارچه هاي نازك یا گاز استریل چند لایه ماسک موقت تهیه و مقابل دهان و بینی قرار می دهند.

2 – ماسکهاي فیلتردار ضد گاز:
در محیط هاي کار که گازهاي سمی تولید می شوند مانند گاز کلر ، دي اکسید کربن ، بخارات اسید سولفوریک و غیره، باید از ماسک هاي فیلتر دار ضد گاز که داراي فیلترهاي جاذب و یا خنثی کننده هستند استفاده نمود و هنگام استفاده به زمان اعتبار و ظرفیت و نوع جاذب فیلتر آن توجه و دقت نمود و از صحت و دقت آن با توجه به نوع و غلظت گازها و مواد آلاینده اطمینان حاصل نمود. مدت استعمال هر فیلتر محدود بوده و پس از آنکه قابلیت خنثی کردن گاز مورد نظر را از دست داد باید
بلافاصله تعویض شود .

لازم به تذکر است که استفاده از ماسک هاي فیلتر دار تصفیه کننده در محل هاي کوچک که تهویه کامل نمی باشد و میزان اکسیژن آن کم می باشد یا ممکن است حاوي گازهاي ناشناخته و با غلظت زیاد باشند، مثل چاهاي فاضلاب و مخازن مواد شیمیایی ممنوع می باشد و در این مکانها بایستی از ماسک هاي هوارسان که همراه کپسول و یا پمپ هوارسان هستند استفاده نمود.

3- ماسکهاي هوارسان، مجهز به کپسول هوا :

با توجه به اینکه در محل هایی که اکسیژن کافی وجود ندارد، استفاده از ماسک هاي فیلتر دار تصفیه کننده بی فایده خواهد بود. معمولا براي نجات کارگران گرفتار شده در معادن یا حریق زدگان در دود و آتش یا کارگرانی که در چاه ها دچار گاز گرفتگی میشوند و نجات مصدومین توسط گروههاي نجات، از کپسولهاي هواي قابل حمل استفاده می نمایند .
در بعضی موارد میتوان به جاي ماسک تنفسی مجهز به کپسول اکسیژن از ماسک تنفسی که داراي یک لوله لاستیکی بلند تا حدود 15 الی 20 متر است و توسط پمپ با هواي آزاد تماس دارد، استفاده نمود . استفاده از این نوع ماسک معمولا توسط کارگران تخلیه فاضلاب ها یا کارگران نقاش و غیره صورت می گیرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *